Kojení

Naše tipy k úspěšnému kojení

Příprava před narozením miminka

S přípravou na kojení je dobré začít již v těhotenství a to těmito kroky:

  • zkontrolujte bradavky – pokud jsou ploché nebo vpáčené, poraďte se se svým lékařem, porodní asistentkou nebo laktační poradkyní, kteří Vám mohou doporučit osvědčené tipy a rady pro úspěšné kojení. Nabízí se možnost využití tzv. tvarovačů bradavek,

  • připravte si do mrazáku hotová jídla, či malé svačinky, abyste se s nimi nemusely trápit v průběhu sestinedělí,

  • zajistěte si podporu rodiny v ostatních činnostech, abyste se po porodu mohla kojení naplno věnovat.


Začínáme s kojením

K prvnímu přiložení k prsu dochází již na porodním sále (pokud je miminko a maminka v pořádku) a to ideálně do 30 minut po porodu. Sací reflex je v tuto chvíli obzvláště silný. Kontakt kůže na kůži je velmi důležitý a napomáhá úspěšnému začátku kojení. Po narození bývájí však maminka i miminko unavení, přichycení k prsu může trvat déle, buďte trpělivá.

V porodnici se miminko přikládá k prsu nejlépe po 2 - 3 hodinách ve dne i v noci, aby se nastartovala laktace. V porodnici se miminko přikládá ze začátku na 5 min., poté se délka prodlužuje, aby si zvykly bradavky a nedocházelo k poranění. Později si miminko určuje samo délku kojení. Po porodu využijte možnosti spaní v jedné místnosti s dítětem, a od začátku dítě kojte, kdykoli o to projeví zájem.

Pár dní po porodu dochází k nalití prsou a často i k nepříjemnému pocitu pnutí. Zde pomáhá chlazení, masáže prsou, eventuálně odstříkávání do úlevy k prevenci zánětu prsu.

Ze začátku se doporučuje přikládat miminko k levému i pravému prsu. Později po rozkojení se pro každé kojení prsa střídají.

V naší porodnici nabízíme možnost objednání nadstandardní stravy, která podpoří nástup laktace.


Obecná doporučení po příchodu domů
  1. Připravte si vhodné prostředí - Kojení by mělo být chvilkou, kterou budete trávit se svým dítětem v klidu. Pohodlně se usaďte a využijte dle potřeby kojící polštář, kojící stoličku (pro zajištění nohou ve zvýšené poloze), sklenici vody a také něco malého k snědku pro Vás

  2. Vyhraďte si dostatek času - zpočátku byste měla kojení provádět pomalu a v klidu. Neočekávejte od sebe ani od dítěte hned od začátku příliš velké výkony a nebojte se požádat o radu svého lékaře, laktační poradkyni, sestru v nemocnici nebo někoho z rodiny.

  3. Dbejte na svůj jídelníček

  • Při kojení se vyhýbejte alkoholu a tabáku. Zvýšenou opatrnost věnujte také užívaným lékům. Omezte konzumaci kávy (cca do 2 šálků denně). Někteří novorozenci jsou ale na kofein velmi citliví, takže nesnesou ani malé množství. Černý čaj omezte také na minimum a myslete i na to, že některým bylinkám by se kojící maminky měly vyhnout. Syrové maso a plísňové sýry, případně plody moře také nejsou vhodnou výživou v těchto dnech. Na minimum omezte i silně pikantní nebo kořeněná jídla.

  • Speciální kategorií jsou potraviny, které mohou podráždit zažívání miminka nebo vyvolat alergii. Nemusíte se jim při kojení vyhýbat, ale měla byste je zařazovat postupně a v malém množství. Patří sem tropické ovoce, nebo ovoce s výraznou chutí, jako třeba brusinky, maliny, ostružiny… Dále jsou to nadýmavé potraviny. Zde patří luštěniny, zelí, brokolice, kapusta, ale také čerstvé pečivo a výrobky z mouky. Pozor na mléčné výrobky i semínka a různé druhy oříšků, cibuli nebo celer, mohou snadno vyvolat alergii. Nepohodu v bříšku vám i děťátku může způsobit velmi slané jídlo, tučné jídlo, mnoho sladkostí, přejídání se nebo větší množství sycených nápojů a sladkých limonád.

  • V období kojení byste měla denně přijímat cca 500 kalorií navíc. To je přesně množství, které vaše tělo potřebuje k produkci přibližně 750 ml mléka.

  1. Skladování mateřského mléka - při zacházením s mateřským mlékem dodržujte hygienu, v pokojové teplotě vydrží mateřské mléko max. 3 hodiny, v lednici se doporučuje nechávat max. 24 hodin, v mrazáku až 3 měsíce. Mateřské mléko skladujte v uzavřených nádobách.


Tipy pro osvojení správné techniky
  • Snažte se přikládat dítě k prsu a nikoli prs k dítěti. Dítě pevně přitiskněte k tělu tak, že se budete vzájemně dotýkat kůží a břichem a ústa se budou dotýkat bradavky. Podpírejte dítěti krček a ramínka, ale dávejte pozor, abyste mu netlačila na hlavičku, protože by to mohlo způsobit, že se dítě začne od prsu odtahovat. Pokud bude mít dítě zkroucený krk, bude se mu hůře polykat. Proto zkontrolujte, zda je tělíčko narovnané a uši, ramínko a bok jsou v jedné rovině. Prs si podpírejte prsty, ale nedotýkejte se dvorce (tmavá část prsu). Palec by měl být nahoře. Správná poloha je pro účinné kojení klíčová a navíc pomáhá předcházet potenciálním problémům, jako jsou rozpraskané nebo bolavé bradavky.

  • Jemně stimulujte rty děťátka bradavkou, dokud nebudou široce rozevřené jako při zívání. Jakmile budou rty doširoka otevřené, rychle děťátku zatlačte na ramínka, bradu a spodní čelist, aby se dostala do kontaktu s prsem, dokud jsou ústa široce otevřená. Jakmile se dítě jazykem dotkne bradavky, horní ret se uzavře kolem prsu a překryje celou bradavku a většinu dvorce a pevně se přisaje. Oba rty by měly být vyšpulené směrem ven. Měla byste vidět, jak čelist vykonává sací pohyby. Pokud má dítě široce otevřená ústa, uslyšíte během sání malé přestávky. Možná bude zprvu sát rychle a v průběhu kojení bude sání pomalejší a hlubší.

  • Bradavka by měla být co nejvíce vzadu v ústech dítěte. Pokud je kojení bolestivé, může to znamenat, že je dítě přisáté pouze k bradavce a nikoli k celému prsu. Jemně vsuňte prst do koutku úst dítěte, čím přerušíte sání. Dítě znovu umístěte do správné polohy a nechte ho, aby se znovu přisálo k prsu.

  • Jakmile se dítě přisaje a začne proudit mléko, uvidíte výrazné pohyby čelisti a uslyšíte jemné polykací pohyby. Poté, co se dítě dostatečně napije, budou Vaše prsa měkčí a méně plná než před kojením.

  • Ujistěte, že dítě může snadno dýchat nosem. Pokud tomu tak není, lehce zatlačte prstem na prs, aby se vytvořila vzduchová kapsa.

  • Pokud chcete sání přerušit a přesunout dítě k druhému prsu, zlehka vsuňte prst mezi spodní a horní dáseň dítěte, aby otevřelo ústa. Měla byste mít ostříhané nehty a postupovat opravdu velmi jemně.


Pomůcky ke kojení
  • Tvarovače na bradavky - od ukončeného 6. měsíce těhotenství mohou maminky používat tvarovače bradavek. Ty jsou určené pro ženy s vpáčenými bradavkami nebo výrazně plochými bradavkami.

  • Kojící podprsenka - doporučujeme si pořídit kvalitní bavlněné podprsenky. Dobrou alternativou je obyčejná sportovní podprsenka.

  • Vložky do podprsenky - zachycují mléko, zabraňují znečištění oděvu.

  • Kloboučky - používají se např. u plochých bradavek, použijte až v případě, že se miminko nepřisaje a kojení bez použití kloboučků není možné. Někdy se využívají také v případě, že má maminka bolestivé trhlinky na bradavkách.

  • Kojící polštář - umožňuje vytvořit stabilní a pohodlnou polohu miminku a funguje jako prevence bolesti zad.

  • Odsávačka


Nejčastější problémy a tipy na jejich vyřešení
  • Oteklá ňadra - problémem je většinou nahromadění většího množství mléka - první pomocí je častější kojení. Pokud máte mléka více, než je miminkou schopné odsát, využijte k úlevě odsávačku. K úlevě můžete také využít teplé sprchy a jemné masáže.

  • Ucpané mléčné kanálky - jde o malé tvrdé kuličky v prsou, které mohou po několika dnech zmizet samy. Pomoci může teplá sprcha i obklady vlhkými hadříky. Mezi kojením můžete prso jemně masírovat. Kojte primárně tímto prsem a nechte u něj miminko delší dobu. Pokud zmiňované techniky nepomohou, spojte se se svým gynekologem, abyste předešly zánětu.

  • Bolest bradavek - nejčastější příčinou bývá intenzivní sání miminka či nesprávná technika kojení. Jako první vyzkoušejte jinou polohu při kojení. Po kojení nechte bradavky uschnout na vzduchu, neotírejte je.

  • Vytékající mléko - používejte vložky do podprsenky, často je měňte, aby se vám prsa nezanítila.

  • Brnění prsou - pokud cítíte mravenčení při krmení miminka, je to normální. Podobné pocity můžete vnímat, když se v prsu tvoří mléko. Pokud ale máte horečku, prsy jsou bolavé a horké, je nutné se poradit s lékařem. Může jít o zánět a v tomto případě je nutné co nejdříve zahájit léčbu.

  • Nedostatek mléka - tento problém může vzniknout díky nedostatku odpočinku a tekutin. Nezapomínejte na to, že produkce mléka je úzce spjatá s tím, jak se o sebe staráte. Pokud máte tedy méně mléka, první pomocí je dopřát si více odpočinku a hodně pít, především neperlivou vodu.

  • Problémy s přisátím - vyzkoušejte různé polohy při kojení, vyzkoušejte naše tipy pro správnou techniku kojení a v případě přetrvávajících problémů se poraďte s laktační poradkyní.


Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Většinu obtíží při kojení snadno zvládnete sama. Období po porodu je však velmi psychicky náročné a tak se nebojte poradit s odborníky. Pokud se Vám dostane rychlé podpory, zvýší se tím pravděpodobnost, že budete moci v kojení úspěšně pokračovat.

Pomoc vyhledejte také v případě, že máte pocit, že miminko neprospívá:

  • při správné hydrataci má miminko min. 6 počůraných plenek denně,

  • velké fontanela je v pořádku (není propadlá),

  • kůže je hydratovaná,

  • stolice je nažloutlé barvy, tzv. míchané vajíčka,


Dokumenty ke stažení

Polohy při kojení (pdf)