Rooming-in

Rooming-in je pojem, který je již v dnešní době většině maminek známý. Jedná se o poskytnutí nepřetržitého kontaktu novorozence s maminkou, mamince je tak umožněno reagovat na okamžité potřeby miminka. Rooming-in podporuje citový vztah maminky k děťátku, umožňuje kojení podle potřeb dítěte a také častý kontakt s tatínkem či ostatními členy rodiny.

Mnoho porodnic dnes již poskytuje zdravým a donošeným novorozencům ošetřování na oddělení rooming-in. Hlavní prioritou péče na rooming-in je kojení. Miminko je k prsu přiloženo již těsně po porodu na porodním sále, což má obrovský význam pro úspěšný rozvoj laktace maminky, ještě více podporující efekt má samopřisátí při bondingu. Dovolí-li to zdravotní stav maminky i miminka, zůstává miminko u maminky po celou dobu jejího pobytu na porodním sále a to nejlépe v kontaktu kůži na kůži. Odborný dohled zajišťuje novorozenecká sestra, která provádí i první ošetření novorozeňátka.

Po uběhnutí dvou hodin na porodním sále je maminka i s miminkem převezena na oddělení. Zde o oba následně pečuje tým neonatologických a gynekologických lékařů a sester. Kontakt kůži na kůži by měl být
i nadále podporován.

Na oddělení jsou k dispozici i laktační poradkyně, které novopečené mamince odborně zodpoví případné dotazy, seznámí ji s technikou kojení a také různými pomůckami na kojení, ale maminka si samozřejmě může zavolat i externí laktační poradkyni. Laktační poradkyně jsou pro čerstvou maminku mnohdy i psychologickou podporou.

Částečný rooming-in

O částečném rooming-in mluvíme v případě, kdy má maminka děťátko u sebe po celý den, ale na noc jej odváží sestřičkám, které miminko po určitých časových intervalech nosí mamince na kojení. Některým maminkám to tak vyhovuje, protože se cítí z porodu unavené a potřebují odpočinek.