Prenatální screeningové vyšetření - I. trimestr

Jedná se o kombinovaný prvotrimestrální screening v 11.-14. týdnu těhotenství včetně screeningu preeklampsie. Vyšetření je zaměřené na vyhledávání nejčastějších genetických vad - Downův, Edwardsův a Patauův syndrom s 90% záchytností, zhodnocení základní morfologie plodu a zjištění rizika rozvoje časné formy preeklampsie.

Screening je rozdělen na dvě části:

• optimálně mezi týdny 10+4 a 11+6 se provede odběr krve pro biochemické vyšetření - PAPP-A, volný beta hCG a PlGF (těhotná nemusí být nalačno),

• mezi týdny 12+0 a 13+6 si pozveme ženu na druhou návštěvu - změříme krevní tlak, doplníme anamnestické údaje a provedeme ultrazvukové vyšetření.

Na ultrazvuku měříme temenokostrční vzdálenost tzv. CRL, podle které se určuje termín porodu. Posloucháme akci srdeční plodu, měříme šíjové projasnění a hodnotíme základní morfologii tj. - hlavičku plodu, uložení srdce, žaludek, břišní stěnu, močový měchýř a končetiny k vyloučení závažných vrozených vad plodu se záchytností přibližně 50 %. Sledujeme uložení placenty a množství plodové vody.

V rámci screeningu preeklampsie doplňujeme průtoky v děložních tepnách a vyhodnocujeme riziko rozvoje preeklampsie.

V závěru vyšetření vyhodnotíme riziko nejčastějších genetických vad s určitostí na 90 % dle programu Astraia, který je podporován nadací Fetal medicine foundation.

Vyšetření provádí lékaři s certifikací FMF Londýn. Vyšetření trvá přibližně 30 minut. Samozřejmostí je přítomnost blízké osoby. Průběh vyšetření může těhotná a blízká osoba sledovat na obrazovce.

Vyšetření je zpoplatněno dle ceníku NNBK. Je možné vytisknout černobílý snímek za poplatek 100 Kč.

Stanovíme termín, čas odběru krve a datum ultrazvukového vyšetření.

K odběru krve se dostavte:

  • Nemocnice Nymburk s.r.o., Boleslavská 425/9, 288 01 - vchod A, suterén, gynekologická ambulance II,
    č. dveří A6, 7.30-9.00 hod.

K UZ vyšetření se dostavte:

  • Nemocnice Nymburk s.r.o., Boleslavská 425/9, 288 01 - vchod A, suterén, UZ gynekologická ambulance, č. dveří A5.

Mám zájem se objednat

po-pá 7.30-14.00