Těhotenská jóga

Těhotenská jóga je skvělou volbou pro udržení fyzické kondice a psychické pohody během těhotenství. V naší nabídce najdete speciální kurzy těhotenské jógy, které jsou přizpůsobeny potřebám budoucích maminek a zaměřují se na posílení svalstva, uvolnění napětí a přípravu na porod.

Podpora pohybu a flexibility
Jednou z hlavních výhod těhotenské jógy je podpora pohybu a flexibility, což může pomoci zmírnit nejčastější nepohodlí spojené s těhotenstvím, jako jsou bolesti zad, ztuhlé svaly nebo otoky. Speciálně vyvinuté pózy a cvičení pomáhají udržovat svalovou sílu a flexibilitu, zároveň ale respektují potřeby a omezení těhotného těla.

Relaxace
Další výhodou těhotenské jógy je zaměření na dechové cvičení a relaxaci. Správné dýchání může pomoci snížit úzkost, zlepšit spánek a uklidnit mysl. Jógové techniky dýchání jsou také užitečné při přípravě na porod, protože pomáhají udržet klid a soustředění během kontrakcí.

Socializace
Těhotenská jóga také poskytuje příležitost k setkání s dalšími těhotnými ženami a vytvoření komunity podpory. Kurzy těhotenské jógy často fungují jako prostor pro sdílení zkušeností, rad a emocí s ostatními ženami v podobné fázi těhotenství. Před začátkem těhotenské jógy je důležité konzultovat s lékařem nebo porodní asistentkou a získat jejich schválení. Je také důležité cvičit pod vedením instruktora s odbornými znalostmi týkajícími se těhotenské jógy, který bude dbát na bezpečnost a přizpůsobí cvičení individuálním potřebám a schopnostem každé těhotné ženy.

Zkrátka, těhotenská jóga je skvělým způsobem, jak si udržet aktivitu, zlepšit pohodu a posílit propojení se svým tělem během těhotenství. Je to čas, kdy můžete relaxovat, nabrat energii a připravit se na příchod svého malého zázraku

Screeningová vyšetření novorozence

Novorozenecký laboratorní screening-odběr krve z patičky

Vyšetření je prováděno ze suché kapky krve ve věku 48-72 hodin. Do prohřáté patičky novorozence se provede jehlou drobný vpich. Kapka krve se nasává na filtrační papírek, až úplně zaplní předtištěný terčík a filtrační papír je viditelně nasáklý z obou stran.  Pak se nechá filtrační papír zaschnout min. 3 hodiny a po zaschnutí se kapky překryjí krycím papírkem, který je součástí kartičky. Kartičky se zasílají do laboratoří, které v případě negativního výsledku zprávu nezasílají a v případě pozitivního výsledku kontaktují rodiče či pediatra. Negativní výsledek znamená, že novorozenec nemá dané onemocnění ve významné formě, ale je možné, že může mít onemocnění v mírné formě s manifestiací  v pozdějším věku.


Vyšetřování dětských kyčlí

l. etapa vyšetření – probíhá v Nemocnici Nymburk s.r.o. orientačně pediatrem.

Ortopedické vyšetření v ortopedické ambulanci je nutné absolvovat co nejdříve po propuštění, ideálně do týdne života – objednejte se dle níže uvedených kontaktů.

Preventivní široké balení je neopodstatněné, běžně dostupné papírové pleny správné velikosti zcela splňují požadavek abdukčního balení.

Kontakty:

Ortopedie VINŠ s.r.o. Poděbrady, Riegrovo náměstí 178, objednání v pondělí od  7.30 hod, tel. 312 314 007

Oblastní nemocnice Kolín, ortopedie,
pavilon D, dětská chirurgie I.patro, objednání na telefonu 321 756 410
pondělí a středa od 9.00 – 14.00 hod.

Brandýs nad Labem, MUDr. Urban, Masarykovo náměstí 95/1, Brandýs nad Labem- Stará Boleslav,     objednání na tel. 326 906 300

Ortopedie poliklinika Jirny, MUDr. Matoušek, pondělí dopoledne, objednání na tel. 228 805 842

Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav, tř. Václava Klementa, úterý a čtvrtek 13.00 -15.00 hod,          objednání na tel. 326 742 916

Městská nemocnice Městec Králové, Prezidenta Beneše 343, MUDr. Česák , pondělí 13.00 – 15.00 hod, objednávání na tel. 325 633 126 (v pondělí 8-12 hod)


Vyšetřování vrozených vad močového ústrojí – ultrazvuk ledvin

Doporučené screeningové vyšetření, které se neprovádí ve všech porodnicích. V Nemocnici Nymburk s.r.o. se provádí po propuštění z novorozeneckého oddělení. Při propuštění Vám bude sděleno datum a čas vyšetření.  Dostavte se v určený čas na recepci Nemocnice Nymburk s.r.o.

Při vyšetření se hodnotí uložení ledvin, jejich velikost, tvar a kalichopánvičkový systém. Vyšetření se provádí alespoň týden po porodu, kdy je již moč novorozence tvořena v dostatečném množství.

Nemůžete-li se dostavit k objednanému vyšetření, lze se přeobjednat na tel.  325 505 256.


Vyšetření sluchu – otoakustické emise

Toto vyšetření má odhalit výraznou sluchovou poruchu u dětí. Toto vyšetření neodhalí, v jaké části sluchové dráhy se porucha nachází, k tomu slouží následné vyšetření u foniatra. Cílem je zachytit vrozené poruchy sluchu a zamezit tak opožděnému vývoji komunikačních schopností těchto dětí.

Vyšetření je bezbolestné a trvá několik sekund. Přístroj je velmi citlivý na šum a okolní hluk, proto se novorozenec vyšetřuje v klidném prostředí.

Výsledek vyšetření může být falešně negativní, kdy mázek ve zvukovodu miminka brání přenosu zvuku. V průběhu hospitalizace na novorozeneckém oddělení může být vyšetření provedeno opakovaně. Teprve v případě, že opakovaná vyšetření jsou bez odpovědi, lze stanovit podezření na poruchu sluchu a následně musí proběhnout časné vyšetření na ORL.


Vyšetření kritických srdečních vad

Novorozenecké oddělení Nemocnice Nymburk s.r.o. patří mezi pracoviště v České republice, které toto vyšetření provádí.

Kritické srdeční vady mohou být v prvních dnech po porodu nerozpoznatelné. Novorozenec nemusí mít žádné klinické projevy. Většina těchto vad je odhalena již v prenatální poradně díky kvalitnímu screeningu v těhotenství. Přesto třetina vad zůstane neodhalena.

Principem je neinvazivní měření saturace hemoglobinu kyslíkem na pravé horní končetině a na dolní končetině. Je důležité aby bylo miminko klidné. Vyšetření se u nás provádí 3. den po porodu.


Vyšetření pulsu na stehenní tepně

Puls na obou stehenních tepnách novorozence by měl být dobře hmatný, pokud jsou pulsy slabě hmatné, může to být příznakem zúžení aorty. Vyšetření provádí pediatr jako součást celkového vyšetření novorozence.


Vyšetření krve novorozence – odhalení syfilis

Screening syfilis je dán vyhláškou č.306/2012 Sb. Vyhláška o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče. Vyšetření se provádí ihned po porodu z pupečníkové krve novorozence a označuje se zkratkami VDRL, TPHA. Výsledek tohoto vyšetření je obsažen v propouštěcí zprávě novorozence.


10 kroků k úspěšnému kojení

1) Informujte se předem

Přečtěte si knihy, navštivte kurz o kojení a získejte informace o správných technikách kojení, polohách a náležité péči o prsa.

2) Vytvořte správné prostředí

Najděte klidné místo, kde budete mít soukromí a komfort pro kojení. Mějte po ruce polštáře, deku a vodu.

3) Správná poloha

Zajistěte si správnou polohu dítěte, která zajišťuje správné přisátí a minimalizuje nepohodlí pro vás i dítě.

4) Správné přisátí

Ujistěte se, že dítě má široce otevřenou ústa, aby mohlo správně přisát na bradavku a vytvořit pevné a účinné sací pohyby.

5) Často a dlouho

Nabídněte prsa dítěti často a dlouho, aby mohlo dobře nasávat a získat dostatečné množství mléka.

6) Důvěřujte svému tělu

Věřte, že vaše tělo je schopno produkovat dostatečné množství mléka pro vaše dítě. Čím více budete kojit, tím více mléka se vyprodukuje.

7) Dopřejte si odpočinek

Kojení může být náročné fyzicky i emocionálně. Přizpůsobte si svůj harmonogram tak, abyste měli dostatek času na odpočinek a péči o sebe.

8) Podpora partnera a rodiny

Kojení může být náročné fyzicky i emocionálně. Přizpůsobte si svůj harmonogram tak, abyste měli dostatek času na odpočinek a péči o sebe.

9) Vyvarujte se láhviček a dudlíků

Kojení může být náročné fyzicky i emocionálně. Přizpůsobte si svůj harmonogram tak, abyste měli dostatek času na odpočinek a péči o sebe.

10) Vyhledejte laktační poradce

Kojení může být náročné fyzicky i emocionálně. Přizpůsobte si svůj harmonogram tak, abyste měli dostatek času na odpočinek a péči o sebe.

Mám zájem o službu
těhotenská jóga

Vypište prosím formulár níže a my Vás obratem kontaktujeme.
Můžete nám také zavolat nebo napsat na e-mail.