Tlumení bolesti během porodu

Předporodní příprava

Princip kurzů předporodní přípravy je založen na poznatcích, že strach, napětí a úzkost mění u člověka vnímání bolesti. Předporodní příprava ženám pomáhá v průběhu těhotenství dosáhnout důležitého psychického uklidnění. Účinnost: do 30 %.

Audioanalgezie

Použití zvuků nebo hudby může bez použití léků zmírnit vnímání bolesti. Principem je odvrátit pozornost od bolestivých vjemů během kontrakcí dělohy. Rodička si audiotechniku sama kontroluje a ovládá. K dispozici je CD přehrávač – hudbu si přineste vlastní podle vašich preferencí. Účinnost: nízká.

Použití vody pro tlumení bolesti

Koupele, relaxační sprchy, horké nebo studené obklady a termofory přikládané na oblast beder rodičky se začaly opět ve zvýšené míře používat během posledních třiceti let. Účinnost: nízká.

Nalbuphin

Léčivý přípravek, který patří do skupiny léků tišících bolest (opioidní analgetika). Používá se ke krátkodobému tišení středně silných až silných bolestí. Je velmi vhodný i pro tlumení porodních bolestí. Lék se může také použít pro léčbu bolesti po císařském řezu nebo i po jiné porodnické operaci. Nalbuphin ne-ovlivňuje dechové centrum matky v takové míře jako ostatní běžně používané přípravky k tišení bolestí s vlastnostmi opioidů (např. Dolsin® čili pethidin). Nemá negativní účinek na hladké svalstvo trávicího a močového traktu, a tak nezpůsobuje zadržování moče ani zácpu (což je při porodu velká výhoda).

Nástup útlumu bolesti závisí na způsobu podání přípravku. Analgezie nastupuje za cca 3–15 min. a účinek trvá 3–6 hod. Dávku je možné po uplynutí této doby i opakovat. Protože nalbuphin oproti jiným opioidům neuvolňuje histamin, nezpůsobuje svědění kůže. V případě doporučeného dávkování nalbuphinu (15–20 mg) se neprokázal významný útlumový účinek na dítě, a to ani v případě kojení. Tyto vlastnosti řadí nalbuphin mezi analgetika velmi vhodná k tišení bolesti v porodnictví. Účinnost: 50 %.

Epidurální analgezie

Velmi malé množství místního anestetika se dnes obvykle s další látkou (nejčastěji s opioidem) podává speciální jehlou do epidurálního prostoru. Epidurální prostor je oblast, která leží vně obalů míchy. Zde se načas přeruší vedení bolesti z porodních cest do míchy a následně do centra pro bolest v mozku. Epidurální analgezie dnes patří díky své vysoké účinnosti a bezpečnosti k nejčastěji užívaným metodám porodnické analgezie a je mezi rodičkami na celém světě velmi oblíbená. Účinnost: 90 %.

Inhalační analgezie

Vdechování plynu za účelem tlumení bolesti. V dnešní době je u porodu povolena směs 50% oxidu dusného (N2O, lidově „rajský plyn“) a 50% kyslíku (O2). Tato inhalační metoda se sedativním, relaxačním a analgetickým účinkem má v porodnictví dlouhou tradici. K inhalaci se používá speciálně konstruovaný tlakový přístroj, který se nazývá ENTONOX. Účinnost: okolo 30 %.