Kdy vyrazit do porodnice

1) Při odtoku plodové vody

K odtoku plodové vody dochází většinou bez jakýchkoli předchozích symptomů, může odtékat silným proudem nebo může odtékat po menších porcích. Po odtoku plodové vody ještě nemusejí nastat pravidelné stahy, ale je to vždy důvod k přijetí. Za normálních okolností je plodová voda čirá tekutina nevýrazného mírně nasládlého zápachu. Může být i lehce narůžovělá. V tom případě se stačí dopravit do porodnice do 4 hod. od jejího odtoku. Pokud je plodová voda zkalená (zbarvená do hněda či do zelena nebo máte pozitivní kultivaci z pochvy na Streptokoka agalactiae), jeďte do porodnice ihned.

Odchod hlenové zátky se projevuje odchodem hlenů, které mohou být s příměsí krve. Odchod hlenové zátky sám o sobě není důvodem pro odjezd do porodnice. Může znamenat, že se miminko narodí do několika dnů, ale není to vždy pravidlem.

Odchod hlenové zátky neznamená začátek porodu. Pokud si nejste jistá, přijeďte a lékař porodního sálu po kompletním vyšetření zhodnotí, zda se jedná o počínající porod a je vhodná hospitalizace nebo zda můžete ještě odejít domů.

Odtéká-li malé množství plodové vody vezměte si porodnickou vložku, provedeme test činidlem k potvrzení přítomnosti plodové vody.

2) Cítíte-li pravidelné děložní stahy

Do porodnice byste měla vyjet ve chvíli, kdy jsou kontrakce pravidelné po pěti minutách
a trvají takto pravidelně alespoň 2 hodiny. Budoucí maminky je vnímají jako bolestivé tvrdnutí břicha. Tyto stahy trvají asi 40 vteřin. Zpočátku jsou spíše nepravidelné, později se přestávky mezi nimi zkracují a délka a intenzita bolesti se naopak prodlužuje. Kontrakce mohou být pociťovány jako bolest celého břicha nebo jako křeče v kříži a ve tříslech.

Několik týdnů před porodem se mohou objevovat tzv. „poslíčci“. Projevují se nebolestivým tvrdnutím břicha nebo bolestmi v podbřišku a v kříži. Na rozdíl od pravých porodních stahů nemají otevírací efekt. Dobré je odlišit od porodních bolestí - teplou koupelí. Pokud tyto stahy v teplé vodě zeslábnou nebo ustanou, není třeba se znepokojovat, neboť se jedná pravděpodobně o poslíčky.

3) Krvácíte

Záleží na charakteru krve, pokud je to tmavá krev nebo světlá hlenovitá, nic se většinou neděje a je možné vyčkat. Pokud by došlo k silnějšímu krvácení jasně červenou krví, je třeba jet do porodnice ihned. Nezalekněte se, pokud po vyšetření u gynekologa lehce zašpiníte, je to normální jev.

4) Máte-li pochybnosti o pohybech plodu

V případě výrazné změny intenzity pohybů plodu - velmi slabé či žádné pohyby plodu po neobvykle dlouhou dobu nebo naopak velmi intenzivní až bolestivě vnímané pohyby plodu, je vhodné dostavit se ke kontrole na porodní sál.

5) Byla jste odeslána obvodním gynekologem

Pokud Vás lékař odešle k vyšetření či hospitalizaci, dostavte se na porodního sál dle jeho doporučení.