Akutní císařský řez
Během porodu mohou nastat situace, kdy již není možné nadále vést porod přirozenou cestou. Akutní císařský řez je neplánovaná operace, kterou nelze předem předpovídat a je prováděna z důvodu ohrožení života plodu nebo matky. Nejčastější příčinou je akutní ohrožení plodu nedostatkem kyslíku, které je rozpoznané pomocí CTG monitoru. Další častou příčinou je nepostupující porod, kdy kontrakce ani přes veškerou snahu posílit je nevedou několik hodin k progresi porodního nálezu, což může v důsledku vést k vyčerpání rezerv plodu a silnému poporodnímu krvácení.
Neplánovaný císařský řez lze dále rozdělit na:
akutní - po zhodnocení se anesteziolog může pokusit o spinální anestezii
superakutní (tzv. z vitální indikace) - výkon se provádí zásadně v celkové anestezii
Vzhledem k akutnosti situace není otci většinou umožněna přítomnost na operačním sále, na novorozence čeká před operačním sálem a může ho následně po celou dobu doprovázet.
Po císařském řezu je následně maminka převezena na standardní oddělení šestinedělí, kde o ni prvních 24 hodin po výkonu intenzivně pečují porodní asistentky.
V případě, že to následný stav miminka a pacientky dovolí, jsou oba dva propuštěni z porodnice 4. den po porodu (den operace = 0. den).
I v případě akutní sekce se snažíme o co nejdřívější bonding miminka s maminkou, do té doby (povolí-li to stav miminka) zajišťuje bonding tatínek.
U plánovaného císařského řezu je možný bonding novorozence s matkou na operačním sále.